Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Wodnym już w weekend w Sosnowcu!

4 min read

To będzie najważniejsza impreza mistrzowska sezonu w narciarstwie wodnym. Zawodnicy i fani tej widowiskowej i ekstremalnej dyscypliny sportu odliczają dni do rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Narciarstwie Wodnym za wyciągiem w kategorii Open, które odbędą się w najbliższy weekend w Sosnowcu. W akcji będzie można zobaczyć gwiazdy narciarstwa wodnego z kilkunastu państw, w tym silną reprezentację Polski, która na pewno powalczy o medal drużynowy i indywidualne podium na skoczni.

Ośrodek sportów wodnych Wake Zone Stawiki to niezwykle cenione miejsce przez zawodników z całego świata – specjalistów w narciarstwie wodnym i wakeboardingu. W Sosnowcu odbywało się już kilka dużych imprez mistrzowskich, na Stawikach w 2019 roku rozegrano między innymi  Mistrzostwa Europy i Afryki w Wakeboardzie i Wakeskacie. Sukces organizacyjny tamtych zawodów został doceniony przez Międzynarodową Federację Narciarstwa Wodnego i Wakeboardingu IWWF, która powierzyła Polskiemu Związkowi Motorowodnemu i Narciarstwa Wodnego prawo do organizacji tegorocznych MŚ w narciarstwie wodnym, w prestiżowej kategorii Open.

– Organizujemy te najważniejsze zawody w sezonie z miejscowym klubem KS Wake Zone Stawiki. To nasz zaufany partner, członek naszego związku, który sprawdził się w organizacji zawodów tej rangi. Ludzie związani z tym miejscem potwierdzili to już wielokrotnie. Ośrodek sportów wodnych Wake Zone Stawiki powstał z pasji sportowców uprawiających od lat narciarstwo wodne i wakeboarding. Tacy zawodnicy, jak Dawid Kazek czy Bartosz Pieczonka, to wielokrotni medaliści międzynarodowych imprez mistrzowskich i multimedaliści Mistrzostw Polski. Teraz łączą karierę zawodniczą z rolą organizatorów wspaniałych wydarzeń sportowych, które promują Polskę na świecie – podkreśla Paweł Szabelewski, sekretarz generalny PZMWiNW.

– Nie możemy się już doczekać Mistrzostw Świata w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem. Jest to dla nas duże przedsięwzięcie. Organizacja i przygotowania są już praktycznie na finiszu, pozostaje nam jedynie oczekiwać gości i zawodników, z którymi bardzo długo się nie widzieliśmy. Liczymy na publiczność, na zainteresowanie tym sportem wśród dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że narciarstwo wodne będzie zdecydowanie bardziej popularnym sportem w Polsce, niż do tej pory i my chcemy się do tego przyczynić – mówi Dawid Kazek z Wake Zone Stawiki.

Obok Mistrzostw Świata w Narciarstwie Wodnym nie można przejść obojętnie. Stawiki odwiedzą najlepsi zawodnicy globu, jak: Simon Herrmann (Niemcy), Stepan Shpak (Białoruś), Nikita Papakul (Białoruś), Tatiana Churakova (Rosja), a także reprezentanci Ukrainy, Izraela, Słowacji, Francji, Austrii, Belgii, czy Holandii. Już na 5 dni przed rozpoczęciem MŚ kibice mogli poczuć przedsmak wielkich emocji. Na Stawikach, podczas konkursu skoków „Rockstar Sosnowiec Jump”, Rosjanin Vladimir Ryanzin uzyskał wynik 67,1 m, co jest nieoficjalnym rekordem świata!   
Również reprezentacja Polski, od lat zaliczana jest do ścisłej światowej czołówki. Na potwierdzenie tego wystarczy przypomnieć wyniki Mistrzostw Europy w kategorii Open, które odbyły się w Mińsku na Białorusi w 2019 roku. Wtedy Kamil Borysewicz z AKS Sparta wywalczył złoty medal w skokach, a polska drużyna zajęła czwarte miejsce, dosłownie ocierając się o podium. Sukcesy odnoszą też młodsi polscy narciarze, co pokazuje ciągłość w szkoleniu naszych zawodników. W 2019 roku polscy juniorzy wywalczyli łącznie aż cztery medale mistrzostw Europy  – trzy indywidualnie i jeden drużynowy w kategorii wiekowej U15.

– Do tych zawodów zgłosiliśmy dziesięcioosobową reprezentację Polski. To mieszanka doświadczenia i młodości. Skład na mistrzostwa świata budujemy zawsze tak, by o medal walczyła nasza drużyna. I nie ukrywam, że bardzo liczę na polskie podium. Na pewno stać nas na trzecie miejsce, jednak to sport i trzeba ten sukces wywalczyć, punktując we wszystkich konkurencjach – mówi Maciej Kurnik, wiceprezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. – Przypomnę, że w mistrzostwach świata toczy się drużynowa i indywidualna rywalizacja w slalomie, jeździe figurowej i skokach na nartach wodnych – dodaje.

Każda ze wspomnianych konkurencji jest niezwykle widowiskowa. Do najbardziej ekstremalnych sportów wodnych na pewno zalicza się skoki na nartach wodnych i właśnie tu mamy najsilniejszych reprezentantów Polski, którzy od lat sięgają po medale najważniejszych imprez mistrzowskich. W Sosnowcu o polskie podium na pewno będą walczyć pochodzący z Augustowa Kamil Borysewicz i Erwin Zawadzki. – Zawsze marzyłem, by zdobyć medal mistrzostw świata w kategorii Open przed polską publicznością. Teraz jest taka szansa. Wiem jednak doskonale, że rywale nie ułatwią mi zadania. Ostatnie miesiące były dla nas wszystkich nieco inne. W związku z wieloma ograniczeniami w podróżowaniu i ten reżim sanitarny, wiele imprez się nie odbyło i nie mieliśmy okazji rywalizować w międzynarodowym składzie. Z tego względu nie wiemy wszystkiego o rywalach. Przygotowywaliśmy się jednak swoim rytmem na zgrupowaniach kadry. Mamy też za sobą najważniejsze krajowe imprezy. Wierzę, że szczyt formy będzie w Sosnowcu – mówi Kamil Borysewicz z AKS Sparta.
Zawody w sosnowieckim Wake Zone Stawiki rozpoczną się już w piątek 10 września, a rywalizacja potrwa aż do końca weekendu. Wstęp dla kibiców – podobnie jak na inne imprezy organizowane przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego jest wolny. Więcej informacji o narciarstwie wodnym, wakeboardzie, sporcie motorowodnym i skuterach wodnych znajda Państwo na www.motorowodniacy.org.

materiały prasowe motorowodniacy.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole