ME w sepak takraw w Polsce

6 min read

Polska zorganizuje 16 grudnia 2022 roku Mistrzostwa Europy w Sepak Takraw. Zawody odbędą się w Białce Tatrzańskiej.

Prezes Polskiej Federacji Sepak Takraw Paweł Podczerwiński: Dzisiejszy dzień dla Polskiej Federacji Sepak Takraw oraz dla Polskiego sportu  jest bardzo wyjątkowy. Oficjalnie 16.12.2022 roku odbędą się  Mistrzostwa Europy Sepak Takraw w Polsce. Areną mistrzostw będzie nowoczesna hala w Białce Tatrzańskiej, którą nieprzypadkowo została wybrana. Mieliśmy do wyboru jeszcze trzy duże ośrodki sportowe, jednak  Białka Tatrzańska  ma o wiele  więcej atutów niż pozostałe lokalizacje. W Białce Tatrzańskiej odbywały się największe imprezy Sepak Takraw: Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Superpuchar, Superliga, oraz rozegrany został mecz międzynarodowy Polska-Serbia, gdzie Polska Reprezentacja wygrała dwa mecze z Reprezentacją Serbii. Śmiało mogę oznajmić że Białka Tatrzańska jest stolicą Polskiego Sepak Takraw. Co do samych Mistrzostw Europy jestem w dniu dzisiejszym bardzo szczęśliwy, długą i ciężką drogę przybyłem przez ostatnie pięć miesięcy. Mój pomysł o organizacji Mistrzostw Europy w Polsce jakiś czas temu był tylko  marzeniem. Dlatego bardzo dziękuje Panu, Ambasadorowi  Królestwa Tajlandii w Polsce za bardzo duże poparcie i pomoc w realizacji tak wielkiego projektu jakim są Mistrzostwa Europy. Efektem poszczególnych działań Jego Ekscelencji Chettaphan Maksamphan jest sukces w postaci Mistrzostw Europy które odbędą się w Polsce. Dostaliśmy oficjalną zgodę na organizację Mistrzostw Europy przez Światową Organizację ISTAF oraz przez Europejską Federację FESTA. Rok 2022 jest szczególnym rokiem gdyż w tedy przypadają obchody pięćdziesięciolecia współpracy partnerskiej między Tajlandią a Polską. Po raz pierwszy w historii dyscypliny Sepak Takraw w Europie odbędzie się tak dużej rangi turniej. Od Polski wszystko się zaczęło a Mistrzostwa Europy będą rozgrywane cyklicznie co dwa lata. Osiem narodowych reprezentacji wystąpi w mistrzostwach: Francja, Belgia, Szwajcaria, Niemcy, Serbia, Turcja, Ukraina, Polska. Niestety w czasach w których przyszło nam żyć są bardzo ciężkie w kilku krajach  odbiła się  sytuacja głównie za sprawą epidemii i pod znakiem zapytania jest udział reprezentacji:  Włoch, Austria, Dania, Rosji, Malty, Finlandii, Anglii, Kazachstanu którzy są członkami Europejskiego Sepak Takraw. Mam taką nadzieję że wszystko wróci do normy i te wyżej wymienione kraje zagrają na Mistrzostwach w Polsce. Reprezentacji Polski od dzisiejszego dnia zaczyna przygotowania do Mistrzostw Europy. Planuję kilka konsultacji w roku 2021 oraz mecz międzynarodowy pomiędzy Polską a Ukrainą który planowany jest na 28 listopada. Bardzo dziękuję Panu Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska za zainteresowanie się tematem Mistrzostw Europy które odbędą się w Białce Tatrzańskiej. Pan wójt objął patronat nad Mistrzostwami oraz już na początku przygotowań do Mistrzostw Europy pomagał w realizacji poszczególnych etapów.

 Tim Hellfeuer prezes Europejskiej Federacji FESTA – cieszę się, że jestem jednym z członków założycieli Sepaktakraw w Europie. Sepak Takraw  pojawił się na początku XXI wieku, kiedy kilka drużyn z Niemiec, Szwajcarii i Francji spotkało się na pierwszych europejskich turniejach. tak jak Austria, Belgia, Dania, Anglia i Włochy trafiły do niesamowitego sportu Sepaktakraw. Nasi członkowie w całej Europie byli chętni do gry i oczywiście entuzjastyczni w rywalizacji ze sobą z pewną regularnością. Tak więc kamień węgielny europejskiego turnieju „Euro Series”. Niestety niektóre kraje przestały grać na arenie międzynarodowej od samego początku, ale z radością witamy Polskę, Serbię, Ukrainę i Turcję jako naszych najnowszych członków w rosnącej społeczności. Oczywiście pandemia, podobnie jak w wielu innych sytuacjach życiowych wstrzymaliśmy wszelkie działania międzynarodowe, niemniej jednak wykorzystaliśmy niezamierzoną przerwę i zorganizowanie „Mistrzostw Europy”, aby mieć jedną specjalną imprezę narodową. Polska Federacja będzie gospodarzem pierwszego tego typu turnieju w grudniu 2022 r., który w przyszłości będzie się odbywał co dwa lata, porównywalnie do UEFA Euro. Miejmy nadzieję, że będzie to kolejny duży impuls do wzrostu zainteresowania Sepaktakraw, natomiast w  Azji, Sepaktakraw jest bardzo popularny, gdzie mecze są regularnie transmitowane w telewizji krajowej.

Jego Ekscelencja Chettaphan Maksamphan, Ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce:  Przede wszystkim chciałbym podziękować panu Pawłowi, Piotrowi oraz Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska oraz dziennikarzom za dzisiejszą obecność. To dla mnie wielka przyjemność że mogę tutaj być na konferencji której pierwsze Europejskie Mistrzostwa Sepak Takraw. Wydarzenie będzie miało miejsce w grudniu przyszłego roku i Ambasada z tego powodu jest bardzo dumna. Miejsce to jest dla mnie bardzo ważne można w Białce Tatrzańskiej jeździć można na nartach, z reszta tak tu robiłem z rodziną. Jest także wiele szlaków turystycznych natomiast po tym wydarzeniu sportowym mam nadzieję że będzie jeszcze bardziej słynne. Kiedy rozmawiacie państwo o Tajlandii na pewno jako pierwszy narodowy sport przychodzi do głowy Muay Thai, ale chciałbym powiedzieć że Sepak Takraw jest również sportem bardzo popularnym w Tajlandii jak również w całej Azji Południowo Wschodniej. Jestem bardzo dumny że nasz narodowy sport Sepak Takraw jest również popularny na świecie w europie a od dwóch lat również w Polsce. Chciałbym wyrazić swoje uznanie i wdzięczność panu Pawłowi oraz panu Piotrowi i gospodarzowi Gminy, za możliwość zorganizowania mistrzostw. Mistrzostw Europy mają oficjalne poparcie przez Światową Federację ISTAF ORAZ Europejską federację FESTA. Przyszły rok jest dla nas bardzo ważny ponieważ będziemy obchodzić pięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Tajlandią i te mistrzostwa traktujemy jako jedno z wydarzeń podczas tych obchodów. Sport uprawiamy dla zdrowia i dla dobrego samopoczucia.  Sport jest bardzo ważny do zbliżaniu do siebie ludzi między innymi Polaków i Tajlandczyków. Odnosi się to  sportowców jak i do publiczności, powoduje to wykażą zainteresowanie naszym krajem i na jego temat będą chcieli się więcej dowiedzieć. Działa to także w drugą stronę ponieważ Tajlandczycy są dumni z tego że Sepak Takraw jest coraz bardziej popularny i są zainteresowani krajami w których ten sport jest popularny. Jestem szczęśliwy że Sepak Takraw może działać jako pomost nasze narody, łączy nie tylko nasze kultury i sport ale również ale przyszłości może zaowocować zwiększonymi obrotami handlowymi współpracy gospodarczej. Na koniec co nie znaczy że jest to mało ważne podziękować i złożyć serdeczne życzenia Polskiej Federacji Sepak Takraw , życzyć im szczęścia w zorganizowaniu tego wydarzenia sportowego w przyszłym roku. Już się cieszę na przyjazd w przyszłym roku, nie jako zawodnik ale jako kibic i życzę państwu wszystkiego najlepszego.

Pan Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, Andrzej Pietrzyk: Bardzo cieszymy się że akurat w naszej gminie i na naszym obiekcie za rok w grudniu 2022 roku będą pierwsze w  Mistrzostwa Europy w dyscyplinie Sepak Takraw. Chciałbym podziękować Polskiej Federacji oraz Panu Ambasadorowi za przybycie, za to że udało się dogadać te terminy i zorganizować właśnie w Polsce mistrzostwa a co nas szczególnie cieszy w naszej Gminie Bukowina Tatrzańska. Proszę państwa w Polsce sportem narodowym jest piłka nożna, niestety nie odnosimy  tak dużych sukcesów jak Tajlandia w swoim sporcie czy to Muay Thai czy też w dyscyplinie Sepak Takraw. Chcielibyśmy Polskie dzieci i młodzież zainteresować tym właśnie sportem. Gra Sepak Takraw  nie wymaga takiej infrastruktury jak piłka nożna, można ją grać na każdym podwórku, generalnie wszędzie. Miałem okazję wymienić kilka zdań z Panem Ambasadorem, powiedział mi że jak był małym chłopcem grał w Sepak Takraw w szkole na podwórku, powiedział że w Tajlandii grają wszystkie dzieci i w każdym miejscu w Tajlandii można spotkać dzieci grające w tą dyscyplinę sportu. W sumie podobnie jak u nas tylko że dzieci u nas jeżdżą w zimie na stokach i na każdej górce. Mam nadzieję że ta współpraca będzie kwitła, Pan Paweł prężnie działa, chodzi o rozwój tej dyscypliny w Polsce. Cieszymy się że Mistrzostwa Europy będą odbywać się na naszym terenie, jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję.

(źródło: inf. prasowa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole