Mistrzostwa Polski w low kicku – maraton walk w Starachowicach

8 min read

Aż 349 seniorów i juniorów z 92 klubów z całego kraju uczestniczyło w Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule low kick w Starachowicach. Pierwszy turniej w tych kategoriach wiekowych w czasie pandemii zgromadził rekordową liczbę startujących. W seniorach walczyło 172 zawodników i zawodniczek, w juniorach starszych 98, a w juniorach młodszych 79.

Najlepszymi kickboxerami zostali wybrani: w seniorach Natalia Panas (Palestra Warszawa) i Eliasz Jankowski (Polkom Legnica), w juniorach starszych Martyna Kierczyńska (Legion Głogów) i Adam Tutak (Samuraj Sanok) oraz w juniorach młodszych Julia Wojtan (Dragon Starachowice) i Jakub Bilski (Relax Skarżysko-Kamienna).

Pierwsze zawody rangi mistrzowskiej po wielomiesięcznej przerwie sprawiły, że do Starachowicach przyjechało bardzo wielu zawodników i zawodniczek spragnionych sportowej rywalizacji. W niektórych wagach seniorskich było po 24-25 kickboxerów. Już w piątek odbyły się 33 walki, maraton pojedynków mieliśmy w sobotę, a w niedzielę ciąg dalszy zawodów. Wspólnie z trenerem Witoldem Kostką mamy obraz formy poszczególnych reprezentantów pod kątem dalszych przygotowań do grudniowych Mistrzostw Europy w Turcji – mówi Andrzej Garbaczewski, główny selekcjoner reprezentacji w low kicku.

Zawody w Starachowicach otworzyli Prezes Polski Związek Kickboxingu Piotr Siegoczyński oraz Starosta Starachowicki Piotr Babicki. Gości przywitał organizator Marek Jasiński (Dragon Starachowice). W otwarciu wzięli również udział: Łukasz Korus – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Rafał Dobrowolski – kierownik hali i Krzysztof Kacperski – sędzia główny zawodów.

Tytuły Mistrzów Polski obronili: -54kg Dawid Mańkowski, -57kg Piotr Stępień, -67kg Eliasz Jankowski i -86kg Kacper Frątczak.

W wieku 19 lat zdobyłem pierwszy tytuł, a teraz drugi. W walce finałowej z Patrykiem Babulą wygrałem wysoko na punkty. W pełni kontrolowałem jej przebieg od początku do końca i mogę cieszyć się kolejnym tytułem mistrzowskim. Przerwa spowodowana pandemia wpłynęła na mnie pozytywnie. Cały czas byłem w mocnym treningu, a chęć wejścia do ringu we mnie narastała. Od pierwszej walki turnieju czułem się w ringu świetnie – zaznaczył Piotr Stępień.

Nie miałem okazji walczyć wcześniej z żadnym z rywali, w tym finałowym Kacprem Adamczewskim. Cóż mogę powiedzieć, doświadczenie wygrało z młodością i sięgnąłem po kolejne złoto, mimo poważnej kontuzji z jaką się borykam – mówił rutynowany i utytułowany Eliasz Jankowski.

Nasi zawodnicy to niesamowicie twardziele, którzy walczą nawet z ciężkimi urazami i za to należy im się ogromny szacunek. Wicemistrz Europy Eliasz Jankowski ma problemy z nogą, Dominik Grzęda z ręką, a jednak pokazali niesamowity charakter i nie tylko dostali się do strefy medalowej, ale wygrali turniej w kategoriach -67kg i -91kg. Mam nadzieję, że w pełni zdrowia będą mogli za kilka tygodni rywalizować w ME w Antalyi – dodał trener Andrzej Garbaczewski.

Bardzo dobrze w Starachowicach spisał się Kacper Frątczak (-86kg), który zdobył łącznie już 24 złoto w Mistrzostwach Polski PZKB licząc wszystkie formuły i grupy wiekowej. – W low kicku seniorów jest to trzecie złoto z rzędu. W walce finałowej spotkałem się z zawodnikiem z Rzeszowa – Tomaszem Koniecznym. Nigdy nie walczyłem z tym zawodnikiem, podobnie jak w półfinale z utytułowanym Łukaszem Bieńkowskim, który ostatnio stoczył pojedynek z Tomaszem Drwalem na KSW. Finał wygrałem jednogłośnie na punkty 3:0 i dodam, że rywal w pierwszej rundzie był liczony – powiedział.

Nie brakowało bardzo wyrównanych bojów o tytuł, m.in. w -81kg pomiędzy Maksymilianem Bratkowiczem a Dominikiem Kaletę. – Zwyciężył jednym punktem Dominik Kaleta, który wykonał ostatnią akcję na 10 sekund przed końcem walki. Inny przykład równego pojedynku to półfinał w -75kg, w którym kadrowicz Adam Kryszewski minimalnie uległ Jakubowi Rymarowiczowi, który z kolei nie wyszedł do finału z Damianem Piskorzem – przyznał Andrzej Garbaczewski.

Damian Piskorz wygrał aż 4 walki i piątą walkowerem. – W najliczniejszej kategorii wagowej mistrzostw sięgnąłem po swój 3 tytuł mistrzowski w low kicku. Z przebiegu każdej walki jestem zadowolony, duża w tym zasługa narożnika – Łukasza Rambalskiego. Dwie walki kończyłem przed czasem, w kolejnej przeciwnik był liczony. Każdy z pojedynków miał swój urok i wymagał pełnego skupienia – ocenił złoty medalista.

Po roku przerwy, znów Mistrzem Polski w -91kg został wspomniany Dominik Grzęda. W finale wygrał z miejscowym zawodnikiem Arturem Wziątkiem. – Poprzednio uległem w walce finałowej utytułowanemu Michałowi Grzesiakowi. Teraz finał przebiegał po mojej myśli, przeciwnik był ze Starachowic, co wiązało się z dużym dopingiem miejscowych. Walczył do końca i uważam że daliśmy bardzo dobrą walkę. Wcześniejsze pojedynki wygrywałem z dużą przewagą – podkreślił Dominik Grzęda, zaznaczając także wielką pracę i wysiłek sędziów i organizatorów tegorocznych MP.

Andrzej Garbaczewski był zadowolony także z rywalizacji kobiet. Podkreślił, że już dawno nie było tylu zawodniczek, chociaż – z różnych względów – zabrakło tak utytułowanych jak Karolina Kubiak i Iwona Nieroda-Zdziebko.

Do kickboxingu wróciła Anna Płusa i zajęła 2 miejsce w wadze -56kg, chociaż walka o złoto miała inny nieco wymiar, bardziej sparingowy, gdyż walczyła z koleżanką z Uniq Fight Club Warszawa Martą Kasperską. Cieszy mnie występ w low kicku Natalii Panas, która zwyciężyła w plusie. Widzę, że poczyniła duże postępy. Wcześniej obserwowałem ją na wspólnym zgrupowaniu kadry low kick i kick light – stwierdził trener reprezentacji.

Pierwszy raz startowałam na MP w tej formule. Walka finałowa była przede wszystkim genialnym rozwiązaniem taktycznym trenerów Andrzeja Garbaczewskiego i Witolda Kostki, ktorzy byli w moim narozniku podczas tych zawodów. A ja tylko to wykonałam. W walce z Ewą Kauch czułam się świetnie i fizycznie i psychicznie. Najlepszą zawodniczką zostałam po raz drugi, lecz poprzednie wyróżnienie było z MP w Kartuzach w 2019 roku – mówiła Natalia Panas.

W -70kg triumfowała wielokrotna medalistka MŚ i ME, znakomita zawodniczka Kamila Bałanda. – Po długiej przerwie z powodu pandemii ciężko było w ogóle wejść na obroty. Ale gdzieś tam z tyłu głowy mam wyznaczony cel – zakwalifikować na Igrzyska World Games. Wszystko co się dzieje po drodze to właśnie przygotowania do ME, które mają być eliminacjami do WG – powiedziała.

W kadrze low kick znajdzie się także Paulina Saczuk, która w finale -60kg wygrała z ubiegłoroczną mistrzynią -65kg Natalią Stelmowską. – Nie ukrywam, że w tej formule najlepiej się czuję i odnajduje, bardzo podoba mi się low kick. Jest to mój pierwszy złoty medal w rywalizacji seniorskiej w tej wersji walki. Walka finałowa była mocna jak i wszystkie poprzednie, ale przebiegała pod pełną kontrolą moją i mojego narożnika. A co do pandemii, dała mi chwilę wytchnienia i wreszcie podjęłam się poważnej decyzji o zmianie kategorii wagowej. Całą pandemię trenowałam, robiłam bardzo dużo treningów biegowych i czerpałam dużo z innych dyscyplin m.in. jazda na rowerze i rolkach. Wreszcie zrobiłam porządną bazę, jeżeli chodzi o przygotowanie wydolnościowe, które zresztą w dużej mierze zaowocowało w tym turnieju – cieszyła się Paulina Saczuk.

W klasyfikacji klubów zwyciężył Legion Głogów przed KS Dragon Starachowice i Paco Team Mysłowice.

Złoci medaliści, juniorzy starsi: -54kg Damian Gawłowski (KS Ziętek Team Kalisz), -57kg Krystian Rozkosz (Paco Team Mysłowice), -60kg Gniewomir Herbst (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków), -63,5kg Mateusz Wosiński (Legion Głogów), -67kg Szymon Kałużny (Striker Turek), -71kg Michał Borowski (Fighter Nowa Sól), -75kg Klaudiusz Goss (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center), -81kg Hubert Marcisz (Kick Boxing Małpka Zawiercie Zawiercie), -86kg Adam Tutak (Samuraj Sanok), +91kg Jakub Sakowski (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) oraz +70kg Katarzyna Tyl (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Włocławek), -70kg Hanna Wysocka (SKF Boksing Zielona Góra), -60kg Martyna Kierczyńska (Legion Głogów), -56kg Paulina Grzegórska (Łaski Klub Sztuk Walki), -52kg Alicja Siebyła (Klub Sportowy Dragon Starachowice), -48kg Dominika Chylińska (Oświęcimski Klub Karate)

W juniorach młodszych na najwyższym stopniu podium stanęli: -51kg Filip Kucharczyk (Klub Sportowy Bulldog Gorzów), -54kg Patryk Bodzek (Beskid Dragon Bielsko-Biała), -57kg Maciej Zyz (Sportowy Klub Kickboxing Kielce), -60kg Oskar Cionek (Gorlicki Klub Sportów Walki), -63,5kg Jakub Bilski (UKS Relaks Skarżysko Kamienna), -67kg Szymon Gaczyński (KSW Szczecinek), -71kg Patryk Lech (Paco Team Mysłowice), -75kg Armin Wilczewski (Rebelia Kartuzy), -81kg Aleksander Kowalczyk (Striker Turek), +81kg Igor Wachowiak (SKF Boksing Zielona Góra) oraz -44kg Gracjana Brzoska (Klub Sportowy Pretorium Poznań), -48kg Julia Marciniak (Łaski Klub Sztuk Walki), -52kg Julia Wojtan (Klub Sportowy Dragon Starachowice), -56kg Oliwia Sikorska (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Wilkowice), -60kg Wiktoria Czyżewska (Klub Sportowy Dragon Starachowice), +60kg Oliwia Gajewczyk (Klub Sportowy Thor Szkoła Walki Ełk).

Sędzią głównym był Krzysztof Kacperski, a sędziami punktowymi: Ryszard Zawistowski, Jerzy Bassa, Krzysztof Żychliński, Janusz Wielgosz, Albin Pudlicki, Waldemar Hajducki, Cecylia Pudlicka, Tomasz Bałdyga, Marta Zdziarska, Mirosław Kutyła, Jarosław Sułkowski, Urszula Bassa, Arleta Oleksy, Ireneusz Szegda. Funkcję delegata PZKB pełnił Krzysztof Kaproń.

Finaliści, na pierwszym miejscu złoci medaliści:

-54kg Dawid Mańkowski (Uniq Fight Club Warszawa) – Piotr Woźniak (KS Sporty Walki Piła)
-57kg Piotr Stępień (MUKSW FF Sport Opoczno) – Patryk Babula (Paco Team Mysłowice)
-60kg Dominik Tomica (Paco Team Mysłowice) – Wojciech Urbanowicz (Klub Sportowy Pretorium Poznań)
-63,5kg Mariusz Lach (Legion Głogów) – Jakub Tymiński (Hunter Gym Bydgoszcz)
-67kg Eliasz Jankowski (Stowarzyszenie Sportowe Polkon Fight Legnica) – Kacper Adamczewski (KS Gym Fight Wrocław)
-71kg Kamil Mateja (Rebelia Kartuzy) – Rafał Kosiarski (Fighter Nowa Sól)
-75kg Damian Piskorz (Hunter Gym Bydgoszcz) – Jakub Rymarowicz (Uczniowski Klub Sportowy Armia Polkowice)
-81kg Maksymilian Bratkowicz (KS Gym Fight Wrocław) – Dominik Kaleta (Sportowy Klub Kickboxing Kielce)
-86kg Kacper Frątczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) – Tomasz Konieczny (Centrum Aktywności Fizycznej – Rzeszów, CAF-Rzeszów)
-91kg Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce) – Artur Wziątek (Klub Sportowy Dragon Starachowice)
+91kg Robert Dochód (Kickboxing Team Sejny) – Dawid Czyżewski (Golden Dragon Bydgoszcz)

-48kg Olimpia Podolska (Wataha Pruszcz Gdański) – Paulina Ilnicka (Fighter Nowa Sól)
-52kg Barbara Nalepka (Fighter Wrocław) – Magdalena Kaczor (Klub Sportowy Pretorium Poznań)
-56kg Marta Kasperska (Uniq Fight Club Warszawa) – Anna Płusa (Uniq Fight Club Warszawa)
-60kg Paulina Saczuk (AZS AWF Warszawa) – Natalia Stelmowska (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków)
-65kg Pola Rogala (AZS AWF Warszawa, Warszawa) – Maja Staruch (LZS Poprawa Siedlików)
-70kg Kamila Bałanda (Champion Gdańsk) – Małgorzata Tkocz (Klub Sportowy Spartan Knurów)
+70kg Natalia Panas (Palestra Warszawa) – Ewa Kauch (Uczniowski Klub Sportowy Armia Polkowice).

Źródło: PZKICKBOXING

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole