Puchar Gordona Bennetta 2020 przełożony na 2021 rok

2 min read

Ze względu na pandemię koronawirusa Puchar Gordona Bennetta 2020, który miał odbyć się w Polsce, został przełożony na 2021 r. Nasz kraj pozostaje gospodarzem imprezy. Z kolei 65. edycja tych najbardziej prestiżowych zawodów balonowych, zaplanowana w Szwajcarii w roku 2021 zostaje przesunięta na 2022 rok.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa na świecie pokrzyżowała plany sportowe w każdej dyscyplinie. Sport lotniczy odczuł to dotkliwie. Przełożono lub odwołano już większość zawodów. Teraz kolej na 64. Puchar Gordona Bennetta.

Ze względu na globalny charakter tej prestiżowej imprezy, związany z uczestnictwem w niej reprezentantów wielu krajów, a przy tym biorąc pod uwagę wszystkie problemy związane z podróżami, ograniczenia i nakaz dystansowania społecznego, zapadła decyzja o przełożeniu tegorocznej 64. edycji Pucharu Gordona Bennetta na 2021 roku, na szczęście wciąż w Polsce!

Na obecnym etapie zagrożenia epidemiologicznego nie można przewidzieć, jak rozwinie się epidemia, co oznacza ryzyko odwołania zawodów w ostatniej chwili. Z kolei dystansowanie widzów w miejscu publicznym w dniu finału jest niemożliwe. To najbardziej prestiżowe i międzynarodowe wydarzenie wymaga globalnej logistyki, czasu na przygotowanie, promocję, komunikację i wspólną pracę wielu zaangażowanych stron. Obecna sytuacja i nieznana najbliższa przyszłość uniemożliwiają zorganizowanie Pucharu Gordona Bennetta w tym roku – powiedział Jerzy Makula, Prezes Aeroklubu Polskiego.

Decyzja o przesunięciu 64. edycji Pucharu Gordona Bennetta na 2021 rok zapadła po wielu konsultacjach Aeroklubu Polskiego z FAI i Komisją Balonową FAI oraz miastem Wrocław.

Biorąc pod uwagę, że kolejny 65. Puchar edycja 2021 została już przyznana Szwajcarii, konieczne było znalezienie rozwiązania między dwoma organizatorami. Sprawa została szybko rozwiązana, a szwajcarscy organizatorzy zgodzili się na zorganizowanie wyścigu w 2022 roku. Formalne decyzje podjęli jednogłośnie polscy i szwajcarscy organizatorzy, FAI oraz Komisja Balonowa FAI (CIA).

Zgodnie z zasadą, że zwycięska drużyna organizuje wyścig we własnym kraju dwa lata po zwycięstwie 64. Puchar Gordona Bennetta został przyznany Polsce po zwycięstwie Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego w 2018 roku. W 2019 r. zawody wygrali szwajcarscy piloci Laurent Sciboz i Nicolas Tièche. W ich kraju miał się odbyć kolejny wyścig w kolejnym roku (teraz zaplanowanych na 2022 r.).

Z historycznego punktu widzenia to już trzeci raz, gdy plany dotyczące organizacji Pucharu Gordona Bennetta w Polsce zostają zmienione. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce w 1939 r. w związku z wybuchem II wojny światowej; potem w 1983 r. z powodu ograniczeń żelaznej kurtyny; a teraz w 2020 r. przyczyną jest pandemia COVID-19.

Choć oczekiwanie na kolejną edycję Pucharu Gordona Bennetta może wydawać się długie, to z pewnością wyścig 2021 będzie wyjątkowy dla wszystkich, którzy śledzą to prestiżowe wydarzenie.

(źródło: Aeroklub Polski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole