Eksperyment w Polskiej lidze Korfballu

1 min read

Od sezonu 2019/2020 na boiskach Polskiej ligi Korballu będzie obowiązywał przepis o osobistym rzucie karnym. Przepis obowiązuje już w lidze holenderskiej, która uchodzi za najlepszą ligę świata oraz w kilku innych ligach. Wprowadzenie tego przepisu w Polsce ma ułatwić przystosowanie się zawodniczek i zawodników do nowego przepisu, gdy będą rywalizować w rozgrywkach międzynarodowych.

Na czym polega nowy przepis?

Rzut karny wykonuje zawodnik który utracił szansę zdobycia punktu. Dzieje się to w dwóch przypadkach:

– zawodnik jest faulowany podczas wykonywania rzutu,
– zawodnik jest faulowany przy próbie podania do zawodnika który jest w czystej pozycji rzutowej w wyniku czego podanie stało się nieskuteczne.

W pierwszym przypadku: zawodnik faulowany wykonuje rzut karny.

W drugim przypadku, sędzia wskazuje zawodnika który mógłby mieć szansę wykonania rzutu, gdyby podanie do niego dotarło.

Przepis został doprecyzowany w przypadku gdy rzut karny jest podyktowany po drugim rzucie wolnym, którego wykonanie zostało przerwane przez zajęcie pola rzutu wolnego przez zawodnika drużyny będącej w defensywie. Wtedy rzut karny wykonuje osoba, która wykonywała rzut wolny.

Wyjątkowa jest też sytuacja, w której zawodnik został sfaulowany i miałby wykonywać rzut karny ale na skutek faulu doznał kontuzji i musiał opuścić boisko. W takiej sytuacji rzut karny wykonuje dowolny zawodnik z linii ofensywnej.

źródło i zdjęcie: korfball.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole