Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata

2 min read

42-osobowa Reprezentacja Polski wystartuje w tegorocznych Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata. Zawody rozpoczną się w czwartek, a rozgrywane będą w Dubaju.

W Mistrzostwach Świata wystąpią reprezentacja aż 122 krajów. Wystartuje blisko 1400 zawodniczek I zawodników, a pomagać im będzie 800 wolontariuszy. Pogoda nie ułatwi zadania, ponieważ synoptycy przewidują około 35-40 stopni Celsjusza.

Ubiegłoroczne mistrzostwa Europy w Berlinie, podczas których Polska wygrała klasyfikację medalową i zdeklasowała pozostałe państwa starego kontynentu rozbudziły nadzieje, by myśleć o przesunięciu się w światowym rankingu medalowym do pierwszej dziesiątki. W 2017 roku w Londynie Polska zajęła 12 miejsce w tabeli z dorobkiem 28 medali. Wiadomo jednak, że mistrzostwa rok po igrzyskach różnią się od tych organizowanych na rok przed najważniejszą imprezą czterolecia – w przypadku tych ostatnich najlepsi z najlepszych przyjadą przecież walczyć o kwalifikacje na igrzyska. W składzie polskiej reprezentacji są paralekkoatleci, którzy od dawna zdobywają medale mistrzostw świata, mistrzostw Europy czy też igrzysk paraolimpijskich. Trzydzieścioro czworo zawodników do Dubaju wysyła Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych “Start”, a ośmioro organizacja „Sprawni Razem”, zrzeszająca zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Mistrzowskiego tytułu bronić będzie przedstawicielka tego ostatniego klubu Barbara Niewiedział, która w Londynie na 1500m zdobyła złoto w kategorii T20.

Zbigniew Lewkowicz – Trener Główny lekkiej atletyki PZSN „Start” podkreśla, że spośród 34 zawodników reprezentujących kluby „startowskie”, 6 zakwalifikowanych na mistrzostwa będzie broniło tytułów wicemistrza świata, a 8 zawodników będzie broniło brązowego medalu MŚ z Londynu. Lucyna Kornobys, Renata Śliwińska i Lech Stoltman będą w swoich grupach startowych bronili tytułu wicemistrzów świata w pchnięciu kulą, Krzysztof Ciuksza będzie bronił tytułu wicemistrza świata w biegu na 400 metrów, a Alicja Jeromin będzie bronić tytułu wicemistrzyni świata w biegu na 100metrów. Brązowych medali londyńskich mistrzostw świata bronić będą z kolei Janusz Rokicki (pchnięcie kulą), Michał Derus (bieg na 100m), Anna Trener – Wierciak i Marta Piotrowska (skok w dal), Klaudia Maliszewska (pchnięcie kulą), Aleksander Kossakowski (bieg na 1500 metrów), Lucyna Kornobys ( rzut oszczepem) i Michał Kotkowski (biegu na 400 metrów).

Wśród debiutantów są: Piotr Kosewicz, Joanna Oleksiuk, Róża Kozakowska, Rafał Rocki czy najmłodsza w reprezentacji Faustyna Kotłowska. Wielkim nieobecnym będzie mistrz paraolimpijski z Londynu i Rio de Janeiro, mistrz świata w skoku wzwyż z Londynu w 2017 – Maciej Lepiato, który z powodu kłopotów ze zdrowiem nie wystartuje na zbliżających się mistrzostwach świata.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata będą trwać do 15 listopada.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

(źródło: paralympic.org.pl)

(zdjęcie: zdunskawola.naszemiasto.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole