1. eliminacja ME Skuterów Wodnych: Polacy na podium w Ełku

4 min read

W Ełku zakończyła się trzydniowa, pasjonująca rywalizacja w 1. eliminacji Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych – UIM-ABP AQUABIKE EUROPEAN CHAMPIONSHIP (2-4 lipca). W zawodach wystartowało 132 zawodników z kilkunastu europejskich krajów. Wśród nich była jedenastoosobowa reprezentacja Polski. Na podium stanęli: Anna Jachimek z klubu Prima Jet Łódź i Andrzej Wiśniewski z klubu Black Shadows Power Team Ełk.

Jezioro Ełckie drugi rok z rzędu było areną Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych. W poprzednim sezonie odbył się tu finał czempionatu. W tym roku były to zawody otwierające zmagania najlepszych skuterzystów Europy, a druga i jednocześnie ostatnia eliminacja ME 2021, odbędzie się za dwa tygodnie (16-18 lipca) na Węgrzech. Tam ogromne szanse na medale mają Anna Jachimek i Andrzej Wiśniewski, którzy po zawodach w Ełku znajdują się na drugich miejscach w klasyfikacjach generalnych swoich klas.

Reprezentantka Klubu Sportowego Prima Jet Łódź zgromadziła w weekend 63 punkty za pierwsze, czwarte i trzecie miejsce w wyścigach klasy Runabout GP4 Ladies. Wyprzedziła ją jedynie doświadczona Hiszpanka Cristina Lazarraga. – Przed rozpoczęciem tego sezonu żartowałam, że do pełniej kolekcji medali mistrzostw Europy skuterów wodnych brakuje mi już tylko srebra, bo złoto wywalczyłam w 2019 roku, a brąz w 2020. I okazało się, że na półmetku tegorocznych mistrzostw jestem na drugim miejscu. To nie oznacza, że odpuszczę walkę o złoty medal. Wręcz przeciwnie, jestem bardzo zmotywowana przed zawodami na Węgrzech i będziemy tam walczyć o zwycięstwo – opowiada Anna Jachimek. – W tym roku rywalizacja kobiet jest bardzo wyrównana. Cieszę się, że startuje nas coraz więcej. Dzięki temu nasze wyścigi są ciekawsze. W Ełku była kapitalna walka i taka pewnie też będzie za dwa tygodnie w Levelek – dodaje reprezentantka Polski.

Podium Grand Prix Polski w klasie Runabout GP4 Ladies
1. Cristina Lazarraga (Hiszpania) 69 punktów
2. Anna Jachimek (Polska) 64
3. Kätriin Nilbe (Estonia) 55
Na Podium w Grand Prix Polski stanął też Andrzej Wiśniewski. To postać, której miłośnikom sportów wodnych nie trzeba przedstawiać. Ełczanin jest multimedalistą mistrzostw Polski, medalistą mistrzostw świata i Europy, a także liderem światowego rankingu w najsilniejszej klasie skuterów siedzących Runabout GP1. W tej eliminacji ME miał dodatkową motywację, bo zawody były rozgrywane w jego rodzinnym mieście. – Drugie miejsce bardzo mnie cieszy, ale mogło być jeszcze lepiej… W pierwszym wyścigu miałem problemy techniczne i zająłem siódmą pozycję. Dzięki pracy całego mojego zespołu udało nam się perfekcyjnie przygotować skuter na kolejne biegi. Wygrałem drugi i trzeci wyścig. Do zwycięstwa zabrakło naprawdę niewiele. Przegrałem zaledwie o 5 punktów z zawodnikiem, którego doskonale znam i szanuję, Francuzem Jeremy Perezem. Tu w Ełku obsada klasy GP1 była na poziomie mistrzostw świata. Przyjechali do nas znakomici zawodnicy, wspomniany Perez, jego rodak Teddy Pons, Duńczyk Rasmus Koch Hansen, Szwed Johan Johansson, czy Portugalczyk Lino Araujo – ocenił Andrzej Wiśniewski. – Cieszę się z poziomu sportowego imprezy. Cieszy mnie też, że tak klasowi zawodnicy docenili organizację mistrzostw W Ełku. Każdy z nich komplementował, że nasza eliminacja mistrzostw Europy nie odbiega od tego, z czym spotykają się na zawodach we Włoszech, Portugalii, Chinach czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie walczymy się na mistrzostwach świata – podsumował lider zespołu Black Shadows Power Team Ełk.

Podium Grand Prix Polski w klasie Runabout GP1
1. Jeremy Perez (Francja) 69 punktów
2. Andrzej Wiśniewski (Polska) 64
3. Rasmus Koch Hansen (Dania) 62
Warte odnotowania są też wyniki innych Polaków. W klasie Runabout GP2 ósme miejsce zajął Marcin Senda, a dwunaste Arkadiusz Bartyzel. W klasie Runabout GP4 dwunaste był Juliusz Roman. Dla młodego, zaledwie 17-letniego Polaka, był to debiut w imprezie mistrzowskiej. W klasie Runabout GP1 Veterans na ósmej pozycji zawody kończył Tomasz Kazimierczak, a na dziesiątej Robert Warecha. W przypadku Sendy, czy Kazimierczaka w osiąganiu jeszcze lepszych wyników przeszkodziły awarie i usterki techniczne.

Głównymi organizatorami zawodów na Jeziorze Ełckim byli: Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, klub Black Shadows Power Team Ełk oraz Miasto Ełk.

Przypominamy, że ostania eliminacja ME Skuterów Wodnych odbędzie się w dniach 16-18 lipca na Węgrzech, w miejscowości Levelek. Więcej o zawodach w sporcie motorowodnym, skuterach wodnych, narciarstwie wodnym, wakeboardzie i wakeskacie można przeczytać na oficjalnej stronie Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego www.motorowodniacy.org

(źródło: PZMWiNW, zdjęcia: Arek Rejs dla PZMWiNW) 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole