Mistrzostwa Polski w low kicku: 10 kickboxerów obroniło tytuły na ringu w Mysłowicach

8 min read

Aż 10 seniorów – 6 zawodników i 4 zawodniczki – obroniło tytuły Mistrzów Polski w low kicku. Najlepszymi kickboxerami turnieju seniorów w Mysłowicach wybrano Iwonę Nierodę-Zdziebko w swojej nowej kategorii -52 kg i Damian Piskorz w wadze -75kg. W zawodach w województwie śląskim rywalizowali także juniorzy starsi i młodsi. Startowało łącznie 374 sportowców ze 102 klubów.

Organizatorem Mistrzostw Polski był klub Paco Team Mysłowice, współorganizatorem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Honorowy Patronat objął Prezydenta Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz. Patronatem był również Polski Związek Kickboxingu. Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju Prezes PZKB Piotr Siegoczyński wraz z trenerem Paco Team i kadry narodowej low kick Witoldem kostką (wspólnie z Andrzejem Garbaczewskim) spotkali się z Dariuszem Wójtowiczem, by omówić dalszą współpracę. A potem już przyszedł czas na walki juniorów i seniorów.

Jak zwykle na wysokości zadania stanęła multimedalistka Mistrzostw Świata i Europy Iwona Nieroda-Zdziebko. Zaskoczeniem był fakt, że zdecydowała się zejść do wagi -52kg. W drodze po złoto pokonała dwie rywalki, a w finale miała się spotkać z broniącą tytułu Barbarą Nalepką. Tymczasem to były pechowe zawody, do tego w urodziny dla wrocławianki. W walce półfinałowej doznała poważnej kontuzji, okazało się, że doszło do złamania ręki z przemieszczeniem.

Decyzja o starcie w kategorii do -52 kg była podyktowana przede wszystkim chęcią zdobycia nowej motywacji. Na razie nie będę zdradzać więcej, ale mam nadzieję, że już niedługo będę mogła podzielić się z kibicami dobrymi wiadomościami. W tym momencie na pewno zostanę w tej wadze. Czuję się w niej zaskakująco dobrze. Czuję szybkość, dynamikę i siłę, więc jest dobrze – mówiła Iwona Nieroda-Zdziebko, która wygrywała spektakularnie – przez KO w 2 rundzie poprzez wysokie kopnięcie na głowę, a następnie w 1 rundzie.

Czułam, że moje techniki nożne mają moc, a przygotowując się do MP razem z trenerem ćwiczyliśmy różne kombinacje zakończone właśnie wysokim kopnięciem na głowę – dodała znakomita zawodniczka dotąd walcząca w -56kg.

Wśród mężczyzn najlepszym kickboxerem został uznany Damian Piskorz, który w finale kat. -75kg wygrał z Hubertem Marciszem. W ostatnich dniach sporo pozytywnego dzieje się w życiu sportowym i prywatnym zawodnika z Bydgoszczy, bowiem tuż przed obroną tytułu mistrzowskiego miał miłą uroczystość – zaręczyny z partnerką życiową Magdą.

To mój 6 tytuł Mistrza Polski w karierze seniorskiej i drugie wyróżnienie tytułem Najlepszego Zawodnika. Walka finałowa należała do tych „bardziej wymagających”. Przeciwnik zrobił na mnie naprawdę pozytywne wrażenie, bo postawił twarde warunki i pomimo wszystko był bardzo odporny na ciosy. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się tego. Jednak upór i konsekwencja w działaniach doprowadziła do zakończenia pojedynku przed czasem. A co do zaręczyny, kolejny krok w życiu zrobiony – podkreślił Damian Piskorz.

Oprócz niego tytuły mistrzowskie wywalczone we wrześniu 2020 roku obronili w seniorach Dawid Mańkowski (-54kg), Eliasz Jankowski (-67kg), Kamil Mateja (-71kg), Dominik Kaleta (-81kg), Kacper Frątczak (-86kg).

W kat. -91kg broniący mistrzostwa kraju Dominik Grzęda przegrał z obchodzącym w niedzielę 19 urodziny Adamem Tutakiem. – Walka finałowa była najcięższym starciem, zmierzyłem się z bardziej doświadczonym ode mnie Dominikiem Grzędą. Wygrałem poprzez rsc, sędzia zdecydował się przerwać starcie, gdyż u przeciwnika pojawiło się rozcięcie łuku brwiowego, które najwidoczniej mogło rozszerzyć się w trakcie walki. Należy nadmienić, że do tego momentu mój przeciwnik utrzymywał przewagę punktową.

Z grona najmłodszych finalistów po złoto sięgnął też Jakub Posłowski (-60kg). – To mój drugi start seniorski i drugi złoty medal. Pierwszy zdobyłem w formule oriental rules. Co do finałowego przeciwnika Adriana Dziubałtowskiego kiedyś widziałem jego walkę na Warszawskiej Grandzie. Mocny i twardy rywal. Nie sądziłem, że dam radę, lecz głównie charakter i chęć wygranej doprowadziły do sukcesu – przyznał triumfator.

Utytułowani zielonogórzanie Kacper Frątczak i Rafał Gąszczak walczyli ze zmiennym szczęściem w finałach -86 kg i +91kg. Kacper Frątczak wygrał z Rafałem Kamiński, a Rafał Gąszczak przegrał z Remigiuszem Smolińskim 1:2.

Rafał Kamiński jest zawodnikiem z charakterem i umiejętnościami, ale jednak postawiłem twarde warunki swojemu przeciwnikowi. Skończyłem walkę przed czasem w drugiej rundzie po trzykrotnym liczeniu rywala. Wywalczyłem tytuł w low kicku po raz czwarty z rzędu – powiedział Kacper Frątczak, który mówił też o walce klubowego kolegi. – Rezultat końcowy nie spotkał się z entuzjazmem kibiców, trenerów i zawodników na hali. My też obejrzeliśmy kilka razy walkę i utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Rafał nie przegrał. Ale nie mamy do nikogo pretensji. Turniej jest już historią tak samo jak i werdykt, szykujemy się do następnych wyzwań.

Natomiast Rafał Gąszczak stwierdził: – Start w ringu na zawodach MP pierwszy raz od 2018 roku. Stoczyłem 4 walki, pierwszy raz w wadze +91 kg. Oceniam swój start bardzo dobrze, w każdej walce czułem się dobrze i zaznaczałem prowadzenie na punktach. Tak naprawdę od 3 lat głównie skupiam się na formułach na macie kick light i light contact i to są moje priorytety. Stęskniony startów wszedłem między liny, z powodzeniem w finale dałem dobra walkę i nie czuję się pokonany. Głównym celem są dwa złote medale Mistrzostw Świata.

Wciąż mocny jest Eliasz Jankowski, choć powoli zmierza do końca kariery. – Nie znałem żadnego z rywali, z którymi walczyłem. Trudność jest ogromna, bo nie wiadomo czego się spodziewać po przeciwniku, do tego dochodzi presja ewentualnej przegranej z rywalem, który zna mnie dobrze i chce wygrać, ale z chwilą pierwszego gongu to wszystko mija i nie ma już znaczenia. Szanuję każdego wchodzącego między liny. Tam już się nie liczy, czy jest znany czy nie znany, medale i pasy nie walczą – podkreślił.

W zawodach kobiet tytuły Mistrzyń Polski zachowały Paulina Saczuk (-60kg), Pola Rogala (-65kg), Kamila Bałanda (-70kg), Natalia Panas (+70kg).

Mająca na koncie mnóstwo krajowych i międzynarodowych sukcesów Kamila Bałanda w walce o złoto pokonała Ewę Kauch 3:0. – Finał taktycznie rozegrany według planu. Niestety nie udało się stoczyć dwóch walk, ale za to cieszą wyniki reszty drużyny. A co oceny kobiecych zawodów, w zasadzie wszystkie kategorie mega obstawione mega. Iwona w -52kg pokazała super formę! Szacun! Chociaż bardzo szkoda kontuzji Basi Nalepki, bo czekałam na ich finał. Od -60kg do +70kg wygrywały, w tym ja, zeszłoroczne Mistrzynie Polski. W -56kg Martyna na pewno była faworytką, a w -48kg wygrała nasza Ola Mądraszewska, której w zeszłym roku nie było na low kicku, ale za to wygrała K1, więc jak dla mnie też była faworytką – oceniła Kamila Bałanda.

Martyna Kierczyńska zwyciężyła w debiucie w seniorskich MP low kick. – Miałam nadzieję, że Iwona będzie w tej kategorii i spotkam się z nią w ringu. Byłam zdziwiona kiedy zobaczyłam, że poszła wagę niżej, ale mam nadzieję, że to był tylko taki „wyskok” i jeszcze się spotkamy w -56kg. Dopiero wchodzę w grupę seniorów, jednak chcę być najlepsza w swojej wadze, chcę się mierzyć z tak dobrymi zawodniczkami i wygrywać zarówno w low kicku, jak i K1. Mimo że Iwony nie było w kategorii i tak stoczyłam trzy bardzo mocne walki. Najcięższy bój był z Kingą Szlachcic, starszą ode mnie, bardzo doświadczoną zawodniczką. W każdej walce musiałam bardzo postarać się o to, by to moja ręką powędrowała ku górze – podsumowała.

W juniorach najlepsi byli: starsi – Oliwer Domińczak i Julia Wojtan, młodsi – Maciej Różyło i Wiktoria Przybylska.

Złote medale zdobyli: juniorzy starsi, zawodnicy -54kg Dawid Tajak (Gorlicki Klub Sportów Walki), -57kg Oliwer Domińczak (Legion Głogów), -60kg Maciej Herbich (Kaliskie Centrum Sportowe Kruk Gym), -63,5kg Miłosz Kruk (Stowarzyszenie Akademia Holistyczna Skarżysko-Kamienna), -67kg Mateusz Foltyn (KS Pretorium Poznań), -71kg Sławomir Malik (SKF Boksing Zielona Góra), -75kg Armin Wilczewski (Rebelia Kartuzy), -81kg Jan Matyjaszczyk (KS Prosna Kalisz), -86kg Aleksander Kowalczyk (Striker Turek), -91kg Jan Zielaskiewicz (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Włocławek), +91kg Igor Wachowiak (SKF Boksing Zielona Góra);

Zawodniczki -48kg Julia Marciniak (Łaski Klub Sztuk Walki), -52kg Gabriela Migda (UKS Evan Nowy Sącz), -56kg Julia Wojtan (KS Dragon Starachowice), -60kg Julia Marciniak (KSW Szczecinek), -65kg Oliwia Ściągaj (X Fight Piaseczno), -70kg Oliwia Gajewczyk (KS Thor Szkoła Walki Ełk), +70kg Hanna Wysocka (SKF Boksing Zielona Góra);

juniorzy młodsi: -51kg Mateusz Solecki (Smok Toruń), -54kg Mikołaj Bąk (Viktoria Szydłowiec), -57kg Sebastian Kowal (Corpus Gym Gdańsk), -60kg Maciej Różyło (KS Sporty Walki Piła), -63,5kg Radosław Kopyra (Stowarzyszenie Wiśniewski Kick-boxing Piaseczno-Łoziska), -71kg Miłosz Bogucki (KS Sporty Walki Piła), -75kg Michał Andrasz (Legion Głogów), -81kg Damian Zyber (Fighter Wrocław), +81kg Daniel Jurzyk (TKKF Ognisko Siedlce) oraz -40kg Karina Domińczak (Legion Głogów), -44kg Elżbieta Ferenc, -48kg Oliwia Greczner (obie Oświęcimski Klub Karate), -52kg Wiktoria Przybylska (KS Pretorium Poznań), -56kg Zuzanna Topór, -60kg Oliwia Głodek (obie Max Boxing Klub), +60kg Julia Pawlak (Legionowski Klub Sportów Walki Tajfun)

Sędzią głównym MP w low kicku był Jerzy Bassa, a wraz z nim pracował kilkunastoosobowy zespół sędziów.


Wynik walk finałowych seniorów
-54kg Dawid Mańkowski (Uniq Fight Club Warszawa) – Tomasz Wojtak (TS Wisła Kraków) wo
-57kg Damian Roll (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center) – Kacper Dąbrowski (Iron Gym Wrocław) KO 3
-60kg Jakub Posłowski (Stowarzyszenie Sportowe Klincz Kielce) – Adrian Dziubałtowski (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center) 3:0
-63,5kg Robert Soboń (Sportowy Klub Kickboxing Kielce) – Krzysztof Olszewski (KS Sparta Gym Warszawa) 3:0
-67kg Eliasz Jankowski (SS Polkon Fight Legnica) – Bartłomiej Wojciechowski (KS Shootboxer Mosina) 3:0
-71kg Kamil Mateja (Rebelia Kartuzy) – Igor Jarczyński (KS Prosna Kalisz) 3:0
-75kg Damian Piskorz (Hunter Gym Bydgoszcz) – Hubert Marcisz (Kick Boxing Małpka Zawiercie) TKO 3
-81kg Dominik Kaleta (Sportowy Klub Kickboxing Kielce) – Maksymilian Bratkowicz (KS Gym Fight Wrocław) 3:0
-86kg Kacper Frątczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) – Rafał Kamiński (Kickboxing Team Sejny) TKO 3
-91kg Adam Tutak (Samuraj Sanok) – Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedlce) RSC 2
+91kg Remigiusz Smoliński (Paco Team Mysłowice) – Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) 2:1

-48kg Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk) – Paulina Ilnicka (KS Kaiser Olsztyn) 3:0
-52kg Iwona Nieroda-Zdziebko (UKS Diament Pstrągowa) – Barbara Nalepka (Fighter Wrocław) wo
-56kg Martyna Kierczyńska (Legion Głogów) – Magdalena Niemyjska (Golden Dragon Bydgoszcz) 3:0
-60kg Paulina Saczuk (KS AZS AWF Warszawa) – Dominika Filec (Absortio Team Czerwionka-Leszczyny Rybnik) 3:0
-65kg Pola Rogala (KS AZS AWF Warszawa) – Agata Fijałkowska (UKS Sanda Płock) 3:0
-70kg Kamila Bałanda (Champion Gdańsk) – Ewa Kauch (UKS Armia Polkowice) 3:0
+70kg Natalia Panas (Palestra Warszawa) – Justyna Ciborska (GSWW Najemnik Gliwice) 3:0

Wyniki ogółem:
http://pzkickboxing.pl/wyniki/471,finaly,mistrzostw,polski,kickboxingu,formula,low,kick,juniorow,seniorow,myslowice.html

(źródło: pzkickboxingu.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole