Ewa Pietrzykowska, Kacper Frątczak, Rafał Gąszczak i Mateusz Kubiszyn wśród laureatów Herosów 2019

7 min read

Mistrzowie Świata – Ewa Pietrzykowska (K-1 Rules), Kacper Frątczak (low kick), Rafał Gąszczak (kick light) i Mateusz Kubiszyn (full contact) znaleźli się w gronie laureatów nagrody Polskiego Związku Kickboxingu „Heros 2019”. Noworoczny Bal Mistrzów PZKB odbył się po raz kolejny w Węgrowie (Mazowieckie). W tym roku trofea przyznano aż w 16 kategoriach.

To był szczególne rok dla Polskiego Związku Kickboxingu, kierowanego przez znakomitego Piotra Siegoczyńskiego, wielokrotnego Mistrza Świata i Europy. W 2019 roku PZKB świętował jubileusz 30-lecia, a specjalna gala odbyła się we Włocławku, m.in. z udziałem utytułowanych zawodników oraz trenerów, działaczy i sędziów. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili prezydent WAKO Roy Baker i prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

W podwarszawskim Węgrowie prestiżowymi wyróżnieniami „Zawodniczka Roku” i „Zawodnik Roku” uhonorowano siedmioro kickboxerów. W formułach ringowych najlepsi okazali się złoci medaliści ubiegłorocznych MŚ Ewa Pietrzykowska (-56kg) i Mateusz Kubiszyn (-91kg).

Kickboxerka Palestry Warszawa zwyciężyła w Sarajewie w rywalizacji K-1, zaś pochodzący z Lubaczowa na Podkarpaciu, a reprezentujący KKS Sporty Walki Poznań Mateusz Kubiszyn wygrał zawody full contact w tureckiej Antalyi. W walkach finałowych pokonali, odpowiednio, Meksykankę Melissę Martinez i Rosjanina Jana Pietrowicza. Mateusz Kubiszyn już po raz 2. stanął na najwyższym stopniu podium czempionatu globu, poprzednio w 2015 roku w wadze 86 kg w turnieju rozegranym w Dublinie.

Heros jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem za to, czego dokonałam w 2019 roku. Spełniłam jedno ze swoich największych sportowych marzeń, wygrałam najważniejsze zawody w ciągu całego roku, jestem bardzo zadowolona i dumna. Co do tego, czy na niego liczyłam – oczywiście nie ukrywam, że mam świadomość, iż w amatorskim kickboxingu w zeszłym sezonie żadna zawodniczka mnie nie wyprzedziła, więc oczekiwałam na Herosa 2019. A najbliższe plany startowe to Slovak Open i oczywiście marcowe Mistrzostw Polski w K-1 – mówiła Ewa Pietrzykowska.

W formułach planszowych nagrodzeni zostali Rafał Gąszczak (+94kg) i Patrycja Jaworska (+70kg). Walczący w barwach ASW Knockout Zielona Góra Rafał Gąszczak miał znakomity sezon. W Antalyi został Mistrzem Świata w wersji kick light po zwycięstwie z Węgrem Balazsem Vidą, zaś kilka tygodni wcześniej wywalczył srebro MŚ light contact w stolicy Bośni i Hercegowiny. W tej formule jest też Mistrzem Europy. Życiowy sukces w Turcji odniosła Patrycja Jaworska z KS X Fight Piaseczno, która przełamała kilkuletnią niemoc Biało-Czerwonych w pointfightingu i sięgnęła po brązowy krążek MŚ.

Heros 2019 jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, docenienie ciężkiej pracy, którą wkładam w swój rozwój. Myślałem o tym, że mogę dostać tą nagrodę, ponieważ moje złoto było jedynym na planszy, do tego wcześniej zdobyte srebro w Bośni i Hercegowinie. Ale nie można być niczego pewnym do samego końca. Na pierwszą cześć sezonu planuję starty w Pucharach Świata Slovak Open, Austrian Classic i Hungarian World Cup w formułach light contact oraz kick light. W kraju będę rywalizował w MP kick light i MP light contact. Ponadto czeka mnie obrona pracy inżynierskiej i kilka innych projektów, które realizuję. Z tego miejsca chciałbym podziękować kapitule Polskiego Związku Kickboxingu z prezesem Piotrem Siegoczyńskim na czele za to ogromne wyróżnienie – powiedział Rafał Gąszczak.

Z kolei Patrycja Jaworska stwierdziła: – Heros jest dla mnie niezwykle ważną nagrodą. Nie spodziewałam się, że to właśnie ja dostanę w tym roku wyróżnienie. Jest mi niezwykle miło, że zostałam wyróżniona spośród wszystkich zawodniczek. Jeśli chodzi o plany startowe, na razie treningi i w kwietniu występ w Pucharze Świata w Austrii.

W kategorii „Zawodnik Roku – walki zawodowe” kapituła PZKB, pod przewodnictwem prezesa Piotra Siegoczyńskiego, wyróżniła dwoje zielonogórzan – Kacpra Frątczaka (ASW Knockout Zielona Góra) i Emilię Czerwińską (SKF Boksing Zielona Góra). Oboje świetnie spisywali się na ringach profesjonalnych, a ponadto Kacper Frątczak (-86kg) wywalczył amatorskie Mistrzostwo Świata w low kicku. W pojedynku o złoto w Sarajewie pokonał Rosjanina Denisa Boczarowa.

Jest to pierwsze takie wyróżnienie w mojej karierze. Heros będzie dla mnie wyjątkowym wspomnieniem, które jest docenieniem mojej ciężkiej pracy oraz wielu lat wyrzeczeń. Bardzo dziękuje Prezesowi Piotrowi Siegoczyńskiemu oraz całemu Polskiemu Związkowi Kickboxingu za tak prestiżowe wyróżnienie, które jeszcze bardziej motywuje mnie do dalszego działania. Nigdy nie nastawiam się na nagrody, wolę miło się zaskoczyć niż rozczarować. Robię swoje. Już w poniedziałek 27 stycznia wyjeżdżam na tygodniowy obóz kondycyjny Akademii Sportów Walki Knockout Zielona Góra do Centralnego Ośrodka Sportowego – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. Prawdopodobnie 21 marca zawalcze na kolejnej edycji Makowski Fighting Championship, a następnie wezmę udział w Mistrzostwach Polski low-kick – przyznał Kacper Frątczak.

Po raz pierwszy przyznano nagrodę „Zawodnik Roku – sport niepełnosprawnych”. Historycznym laureatem został Paweł Kaleta.

Co ciekawe nikomu z zeszłorocznych triumfatorów „Herosów” nie udało się ponownie zwyciężyć. Za 2018 rok nagrody w Węgrowie odebrali m.in. złoci medaliści Mistrzostw Europy – Karolina Kubiak (-48kg, low kick) i Kamila Bałanda (-70kg, K-1 Rules) oraz Łukasz Puczyński (-79kg, kick light) i Robert Krasoń (-81kg, full contact), a także Mistrzyni Świata Juniorek Paulina Stenka (-70kg, kick light).

Tytuł „Nadzieja Roku” otrzymał Oskar Zawiślak z Klubu Sztuk Walki Alien Łódź. Podczas Mistrzostw Europy Juniorów w węgierskim Győr nie miał sobie równych w wersji light contact w wadze -69kg.

Nie spodziewałem się Herosa. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i dziękuje Prezesowi oraz całemu Polskiemu Związkowi Kickboxingu za docenienie mojej dotychczasowej ciężkiej pracy. Od dawna reprezentuję Polskę na arenie międzynarodowej, udało mi się w końcu zdobyć tytuł Mistrza Europy i chciałem podziękować za wielkie wsparcie moim rodzicom, trenerowi klubowemu, trenerom kadry i kadrowiczom. W tym roku szczytową formę szykuję na Mistrzostwa Polski Seniorów i na Akademickie Mistrzostwa Polski, choć na pewno przed tymi zawodami będę uczestniczył też w innych zawodach – stwierdził Oskar Zawiślak.

Nie byłoby sukcesów polskich kickboxerów bez szkoleniowców. Nagrody „Trener Roku” zdobyli Tomasz Pasek (kategoria Klub) i Tomasz Janowicz (Kategoria Kadra).

Podopieczni Tomasza Paska z Akademii Sportów Walki Knockout Zielona Góra – Kacper Frątczak i Rafał Gąszczak zostali Mistrzami Świata w 2019 roku, odpowiednio w formułach low kick i kick light, a Rafał wywalczył też srebro MŚ w light contact.

– Absolutnie zaskoczeniem była dla mnie nagroda Herosa. Wielka radość, duma, ale i wzruszenie. Ostatnie lata to świetna passa moich podopiecznych, coraz częściej jesteśmy laureatami, co daje nam niezłego kopa i utwierdza w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku. Nagroda PZKB to jeden z tych momentów szkoleniowca, gdzie brakuje słów by opisać swoje odczucia względem takiego wyróżnienia. Naturalnie jest to dodatkowa motywacja do pracy, choć jednak nigdy nie miałem z tym problemów. Kocham to co robię, jestem pasjonatem i to daje nam przewagę. Wystarczy spojrzeć ile klubów przynależy do PZKB, a co za tym idzie jak wielu szkoleniowców angażuje się w rozwój naszej dyscypliny, konkurencję miałem więc olbrzymią. Tym bardziej cieszy decyzja kapituły, która uznała moje zasługi względem polskiego kickboxingu. Teraz powoli zbieramy plony pracy, której kierunek został wyznaczony wiele lat temu. Cele na ten rok są niezmienne od wielu sezonów: być lepszą wersją samego siebie sprzed roku, to dotyczy mnie, jak i moich zawodników. Na płaszczyźnie sportowej będziemy starać się zasilić szeregi kadry narodowej jeszcze większą liczbą naszych reprezentantów aniżeli było to w roku poprzednim. Kładziemy nacisk na rywalizację w punktacji sportu młodzieżowego, nadrzędnym celem jest tegoroczny europejski czepionat seniorów oraz eliminacje do World Combat Sports oraz World Games – podsumował trener Tomasz Pasek.

Świetnie walczyli też kickboxerzy kadry narodowej juniorów w light contact, których trenerem jest Tomasz Janowicz (Beniaminek 03 Probe Starogard Gdański). W węgierskim Gyor po tytuły Mistrzów Europy sięgnęli Oskar Zawiślak (-69 kg), Krystian Rzepka (-79 kg), Filip Chmera (-94 kg) i Marcin Dolecki (+94 kg).

W kategorii „Sędzia Roku” zwyciężyła Cecylia Pudlicka. Nagroda za „Imprezę Roku” powędrowała do przedstawicieli klubu Samuraj Trans-San Sanok – prezesa Marcina Solarza i trenera Artura Szychowskiego za bardzo dobrą organizację Mistrzostw Polski K-1 Rules w Sanoku.

„Organizatorem Roku” został wybrany Karol Łada z Legia Fight Club, który organizował m.in. grudniowe Mistrzostwa Warszawy K-1 Rules Seniorów, a wcześniej „Warszawską Grandę” – cykliczne zawody w K-1, nad którymi patronat sportowy sprawuje Polski Związek Kickboxingu.

W kategorii „Klub Roku” triumfował Sfinks Węgrów, „Partner Roku” – MFC Makowski Fighting Championship i DuoLife, zaś „Heros Honorowy” otrzymała Katarzyna Kociszewska-Palacz, przedstawicielka światowej federacji WAKO.

Nagrody „Heros 2019” – zwycięzcy:
Zawodnik Roku – formuły planszowe – Rafał Gąszczak
Zawodnik Roku – formuły ringowe – Mateusz Kubiszyn
Zawodnik Roku – walki zawodowe – Kacper Frątczak
Zawodniczka Roku – formuły planszowe – Patrycja Jaworska
Zawodniczka Roku – formuły ringowe – Ewa Pietrzykowska
Zawodniczka Roku – walki zawodowe – Emilia Czerwińska
Zawodnik Roku – sport niepełnosprawnych – Paweł Kaleta
Nadzieja Roku – Oskar Zawiślak
Trener Roku (Klub) – Tomasz Pasek
Trener Roku (Kadra) – Tomasz Janowicz
Sędzia Roku – Cecylia Pudlicka
Impreza Roku – Mistrzostwa Polski K-1 Rules – Samuraj Sanok
Organizator Roku – Karol Łada
Klub Roku – Sfinks Węgrów
Partner Roku – MFC Makowski Fighting Championship i DuoLife
Heros Honorowy – Katarzyna Kociszewska-Palacz

(źródło i zdjęcie: pzkickboxing.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole