Podsumowanie 2019 roku w polskim snookerze

9 min read

W 2019 roku zorganizowaliśmy lub współorganizowaliśmy blisko 90 turniejów w Polsce (prawie dwa razy więcej niż w roku 2018). Nadaliśmy 12 tytułów Mistrzów Polski w różnych kategoriach. Nasza kadra i reprezentanci z sukcesami brali udział w turniejach międzynarodowych, także tych najważniejszych mistrzowskich. Jesteśmy też dumni z naszych sędziów, których mamy coraz więcej i są oni doceniani również na arenie międzynarodowej. Rok 2019 był też rokiem zmian, które spotkały się w większości z pozytywnym odbiorem – utworzyliśmy nową ligę (1LS), zmieniliśmy sposób organizacji turniejów PORS. O tym wszystkim mogliście dowiedzieć się z nowej strony WWW i naszego fanpage (facebook). Dziękujemy Wam przy tej okazji za zainteresowanie, wszystkie polubienia i konstruktywną krytykę – to wszystko motywuje nas jeszcze bardziej do pracy.
Polskie ligi TOP16 i 1LS

Kolejny sezon dobrze już znanej Polskiej Ligi Snookera TOP16 wygrał Mateusz Baranowski. Drugie miejsce zajął Antoni Kowalski, a trzecie Daniel Holoyda. Trzej zawodnicy z pięciu, którzy awansowali do TOP16 na podstawie rankingu PORS 2018 r., utrzymali się w lidze dzięki udanym występom w minionym sezonie (Tomasz Skalski, Michał Kotiuk i Bartosz Utkowski). Co ciekawe, zagwarantowany udział w sezonie 2020 ma również Kacper Filipiak, który zagrał tylko w dwóch turniejach cyklu z sześciu. Kacper nie mógł wziąć udziału we wszystkich turniejach TOP16 i nie zagra też w najbliższym sezonie, gdyż awansował do profesjonalnych rozgrywek World Snookera (tzw. main tour). Kolejny sezon ligi TOP16 pokazuje, że rywalizacja 16 najlepszych zawodników podnosi ich poziom gry i jest bardzo dobrym sposobem na przygotowanie do rozgrywek międzynarodowych. Z roku na rok rozgrywki topowych zawodników są coraz bardziej emocjonujące i na coraz wyższym poziomie – rok 2019 był rekordowy pod kątem liczby „setek” (brejków powyżej 100 punktów). Życzymy ich jeszcze więcej w nadchodzącym sezonie!
Miniony sezon był również pierwszym sezonem, w którym toczyły się rozgrywki w ramach nowo powołanej 1. Ligi Snookera (1LS). 18 zawodników, którzy zakwalifikowali się na podstawie eliminacji, rankingów i dzikich kart rywalizowało w 6 turniejach tego cyklu. Już pierwszy turniej pokazał, że poziom zawodników tej ligi będzie bardzo wyrównany. Wiele pojedynków rozstrzygano dopiero w decydujących frejmach, a skład fazy pucharowej nigdy nie był przesądzony z góry. Cieszy nas bardzo, że w tej lidze wśród zawodników mieliśmy również aż trzy przedstawicielki płci pięknej: Małgorzatę Sikorską, Dalię Alską i Kingę Pietrzak. Zwycięzcą rankingu 1LS został Michał Ebert, a najlepsi zawodnicy dostali propozycję awansu do TOP16, Samą rywalizację w ramach 1LS wszyscy ocenili jako bardzo cenną, dającą motywację do treningów i pomagającą w podnoszeniu poziomu gry. Cieszymy się z efektów, gratulujemy Wam wszystkim i życzymy samych sukcesów w kolejnym sezonie.

Rozgrywki kobiece

Oczywiście nie zapomnieliśmy o paniach. W 2019 r. roku odbyło się 6 turniejów z cyklu Polski Otwarty Ranking Snookera Kobiet (PORSK). W sumie wzięło w nich udział 12 kobiet i w tym miejscu zachęcamy oraz zapraszamy pozostałe panie do rywalizacji. Pierwsze miejsce w rankingu kobiet zajęła Ewelina Piślewska, która dzielnie rywalizowała również w turniejach PORS. Zwieńczeniem cyklu PORSK były grudniowe Mistrzostwa Polski Kobiet, które zwyciężyła Małgorzata Sikorska, pokonując w finale Izabelę Łącką (ubiegłoroczną mistrzynię).

Rozgrywki młodzieżowe

W minionym sezonie zorganizowaliśmy także po dwa turnieje PORS Junior (do lat 16.) i PORS Mikrus (do lat 12.). Bardzo nas cieszy, że coraz młodsi zawodnicy nie tylko sięgają po kije snookerowe, ale i chcą spróbować swoich sił na turniejach. Emocje związane z rywalizacją są ogromne, ale najważniejsze są chęci i dobra zabawa, która z czasem może przerodzić się w wielką pasję. Dziękujemy rodzicom, którzy wspierają swoje pociechy w stawianiu pierwszych kroków przy snookerowym stole. Gratulujemy również wszystkim uczestnikom Mistrzostw Polski do lat 16. i do lat 12., które odbyły się pod koniec 2019 r. w Kaliszu. Tytuł Mistrza Polski do lat 16. zdobył Antoni Kowalski (zawodnik TOP16), który wbił również najwyższego brejka turnieju (120). Wicemistrzem Polski został Łukasz Jezierski, którego coraz lepszą grę będziemy mogli obserwować w nadchodzącym sezonie 1LS. Pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski do lat 12. otrzymał Krzysztof Czapnik (lat 9), a tytuł Wicemistrza Polski zdobył Jakub Zakrzewski (lat 9). Udział w mistrzostwach wzięły również dwie młode panie: Gabriela Winsze i Gabriela Szubarczyk, którym gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach dla młodzieży, ale i kobiet.
Turnieje PORS

W roku 2019 zaproponowaliśmy nowa formułę dla rozgrywek w ramach Polskiego Otwartego Rankingu Snookera (PORS). Zamiast jednego turnieju w danym terminie, w jednej lokalizacji, do której zawodnicy musieli zjeżdżać się z całej Polski na 1-2 dni, zaproponowaliśmy współpracę wszystkim klubom w Polsce. W ogłoszonym terminie każdy klub w Polsce mógł zgłosić chęć organizacji turnieju PORS. Wymogiem była liczba co najmniej 4 zawodników i wskazanie osoby prowadzącej turniej. Kluby decydowały o wpisowym (maks. 60 zł), które w połowie było przeznaczone na nagrody, a druga połowa na pokrycie kosztów organizacyjnych (dla klubu). Udział mógł wziąć każdy zawodnik/-czka, bez względu na wiek, obywatelstwo, a także bez konta na www.snooker.pl (poza zawodnikami TOP16 i 1LS). Zawodnicy, którzy chcieli kontynuować rywalizację i znaleźć się w ogólnopolskim rankingu PORS musieli posiadać licencję sportową PZSiBA.
Oczywiście tak zorganizowane rozgrywki PORS mają swoich krytyków, ale my cieszymy się, że jednak zdecydowanie więcej zwolenników. W pierwszym turnieju PORS, do którego organizacji zgłosiło się 9 klubów, wzięło udział w sumie ponad 100 zawodników (podczas gdy najliczniejszy turniej PORS w 2018 r. zgromadził 40 zawodników). Po całym sezonie rozgrywek w rankingu PORS znalazło się ponad 180 zawodników! Dziękujemy też w tym miejscu za zaangażowanie klubom, które zorganizowały, ale i organizowały też cyklicznie, turnieje z tego cyklu. Pokazaliście, że liczą się przede wszystkim chęci, a nie wielkość klubu, miasta czy liczba stołów. Dzięki Wam zawodnicy nie musieli podróżować po całej Polsce, ale mogli rywalizować i zdobywać cenne punkty do rankingu w dogodnych dla nich lokalizacjach. Punkty były cenne nie tylko ze względu na satysfakcję z zajętego w ogólnopolskim rankingu miejsca. Pierwsi czterej zawodnicy walczyli o awans do 1LS, a pierwszych ośmiu o kwalifikację do Otwartych Mistrzostw Polski. Zwycięzcą rankingu PORS został Jakub Chromy z Krakowa.

XXVII Otwarte Mistrzostwa Polski (OMP)

Ukoronowaniem każdego sezonu są coroczne Otwarte Mistrzostwa Polski. Zawodnicy i zawodniczki rywalizują cały sezon starając się o awans do nich, choć organizowane są również eliminacje, dzięki którym aż 4 zawodników dołączyło tym razem do turnieju głównego (Rafał Górecki, Marcin Kubalski, Tomasz Bondarewski i Konrad Juszczyszyn).
O rozgrywkach i emocjach OMP można napisać wiele, ale najlepiej było tego doświadczyć i być z nami w warszawskim klubie 147 Break na ulicy Zamienieckiej. Wiedzą o tym ci, którzy z nami byli, a było Was wielu, za co gorąco dziękujemy. Bez zawodników, ale i bez ogromnej rzeszy kibiców i sympatyków snookera, ten turniej nie byłby tak fantastyczny. Zapewniliście świetną atmosferę i zabawę, pozwoliliście nam uczynić ten turniej świętem snookera, gdzie liczyła się dobra gra i wspólna pasja. Zarząd PZSiBA miał możliwość uhonorować i podziękować zawodnikom, klubom i wszystkim osobom, które bezinteresowanie promują snookera. Po części oficjalnej mieliśmy możliwość spotkać się przy stołach, nie tylko snookerowych, i spędzić czas w gronie sympatyków snookera.
Tym, którzy nie mogli do nas dołączyć osobiście udostępniliśmy transmisje meczów na żywo i live score. W tym miejscu pragniemy za to podziękować Dariuszowi Goralowi oraz Piotrowi Garbolińskiemu, który transmitował dla Was na żywo ponad 100 godzin turniejów w trakcie całego sezonu. Dzięki Piotrowi pojawił się i pojawia się cyklicznie również komentarz na żywo, co bardzo doceniacie.
Oczywiście sukces turnieju jest bardzo istotny, ale kto został zwycięzcą? Tytuł Mistrza Polski zdobył Kacper Filipiak, a Wicemistrzem został Paweł Rogoza. Trzecie miejsca zdobyli Grzegorz Biernadski i Daniel Holoyda, a trofeum za najwyższego brejka zabrał do domu Konrad Juszczyszyn (133).

Mistrzostwa Polski

Jako Polski Związek Snookera i Bilarda Angielskiego mamy (jako jedyni) ogromny przywilej przyznawania tytułów mistrzowskich w Polsce. W minionym sezonie mieliśmy zaszczyt utytułować 12 Mistrzów Polski.
Oprócz wyżej wspomnianych OMP, MP Kobiet, U16 i U12, zorganizowaliśmy również MP do lat 18., które zwyciężył Antoni Kowalski i MP do lat 21., w których triumfował Maciej Kusak.
Myślimy o najmłodszych, ale nie zapominamy o nieco starszych zawodnikach. Mistrzostwa Polski Masters (40+) cieszyły się tak dużym zainteresowaniem (48 uczestników), że bez pomocy ze strony klubu 147 Break byłoby je ciężko przeprowadzić (zawodnicy rozgrywali fazę grupową w dwóch klubach jednocześnie). Mistrzem Polski w tej kategorii został Jarosław Kowalski, gwarantując sobie tym samym awans do OMP.
Tytuły MP nadawane są nie tylko za indywidualne rozgrywki, ale i za grę w zespołach. Drużynowe Mistrzostwa Polski wygrał zespół w składzie: Mateusz Baranowski i Tomasz Skalski. Natomiast zwycięzcami MP MIXT, w których grają pary damsko-męskie, zostali Małgorzata Sikorska z Mateuszem Baranowskim.
W jeden z lipcowych weekendów zorganizowaliśmy potrójne Mistrzostwa Polski. Po raz pierwszy w historii przyznaliśmy tytuł MP w Shoot Out (dynamiczna odmiana snookera, w której zawodnicy grają z ograniczeniem czasowym na uderzenie i frejma). Mistrzem Polski został Krystian Ćwikła (zawodnik 1LS). Z tytułem Mistrza Polski 6 reds wrócił do domu Marcin Nitschke (zawodnik TOP16), a na najwyższym miejscu podium w bilardzie angielski stanął Mateusz Baranowski (zawodnik TOP16).

Osiągnięcia międzynarodowe


Jesteśmy dumni z tego, jak podnosi się poziom rozgrywek w Polsce. Tym bardziej cieszymy się, kiedy nasi reprezentanci odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej.
Pierwszym ogromnym sukcesem minionego roku było zwycięstwo Kacpra Filipiaka na Mistrzostwach Europy (EBSA) w lutym w Izraelu. Kacper zdobył nie tylko tytuł Mistrza Europy, ale i awans na dwa sezony do rozgrywek World Snookera (tzw. main tour). Kacprowi jako jedynemu Polakowi udało się to po raz drugi. W sezonie 2019/2020 dołączył do Adama Stefanowa, dla którego będzie to drugi sezon w main tour po turnieju na World Snooker Federation na Malcie, gdzie zdobył awans. Jest to pierwszy raz w historii, kiedy mamy dwóch reprezentantów Polski w gronie profesjonalistów. Gratulujemy i trzymamy kciuki za Kacpra i Adama.
Kolejnym indywidualnym sukcesem było zdobycie przez Antoniego Kowalskiego Mistrzostwa Świata (IBSF) do lat 16. Antoni wywalczył pierwszy tytuł MŚ dla Polski w sierpniu w rosyjskiej miejscowości Tiumeń. Życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku!
Również na drużynowych europejskich mistrzostwach nasi zawodnicy pokazali świetną formę. Wicemistrzami Europy (EBSA) w kategorii drużyn męskich zostali Mateusz Baranowski z Tomaszem Skalskim. Natomiast drużyna pań w składzie: Małgorzata Sikorska i Izabela Łącka zajęły trzecie miejsce.
Bardzo udany sezon w Polsce, ale i za granicą miał także Paweł Rogoza. Po zdobyciu tytułu Wicemistrza Europy (EBSA) w 6 reds, wygrał po raz drugi z rzędu niemiecki turniej zaproszeniowy Winner of the Winners.
Warto wspomnieć, że Mistrzostwa Świata (IBSF), czy Mistrzostwa Europy (EBSA) to nie jedyne turnieje zagraniczne, w których biorą udział z sukcesami nasi zawodnicy. Przykładem może być zajęcie drugiego iejsca przez Mateusza Baranowskiego w ukraińskim turnieju Independence Cup.
Kolejnym zawodnikiem, którego obecność na arenie międzynarodowej odbiła się szerokim echem, jest Marcin Kubalski. W 2019 r. Marcin wziął udział w dwóch turniejach World Disability Billiards and Snooker (WDBS) jako jedyny reprezentant Polski. W pierwszym turnieju, który odbył się w Stockport (koło Manchesteru) Marcin doszedł do ćwierćfinału. W kolejnym (największym z całego cyklu) Marcin zajął trzecie miejsce. Jesteśmy bardzo dumni z Marcina, który nie tylko osiąga coraz lepsze wyniki w kraju i za granicą, ale też jest niesamowitą inspiracją dla nas wszystkich. Oby tak dalej Marcin!

Sędziowie

Snookerowi sędziowie są integralną częścią tej dyscypliny sportowej. Sami o sobie mówią, że są jedynie pomocą, jak przedłużka czy podpórka, w trakcie gry dla zawodników. Jednak czy bez nich snooker wyglądałby tak, jak wygląda? Dziękujemy wszystkim sędziom, którzy przez cały sezon pracowali ciężko podczas wszystkich polskich turniejów. Cieszymy się też, że przybywa Was coraz więcej i nasza rodzina snookerowa się powiększa. Jesteśmy też dumni, że nasi sędziowie są zapraszani, doceniani i biorą udział w Mistrzostwach Świata, Europy i turniejach World Snookera. Życzymy dalszych sukcesów!

Podsumowanie

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz pogratulować i podziękować – Wam wszystkim. Bez Was, którzy grają, sędziują, robią zdjęcia i streamingi, piszą o tym, co się dzieje, oglądają i czytają, kibicują i przychodzą pomagać albo choćby popatrzeć ten rok nie byłby tak fantastyczny! Życzymy wszystkim, żeby kolejny był jeszcze lepszy!

(źródło: https://snooker.pl/index.php/10-aktualnosci/artykuly/78-podsumowanie-2019-roku)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole