Gala 30-lecia istnienia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego

3 min read

W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami dwóch wydarzeń – Gali 30-lecia istnienia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Zjazdu Generalnego IPC. Oba odbywały się w Bonn. Opracowane zostały najważniejsze cele działań międzynarodowego ruchu paraolimpijskiego. Do grona zrzeszonych w IPC dołączyły cztery nowe narodowe Komitety z Kiribati, Malediwów, Malty i Paragwaju.

Dla przybyłych blisko 500 przedstawicieli komitetów narodowych z całego świata gala 30-lecia istnienia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) była najważniejszym wydarzeniem. Powitał ich obecny Prezydent Andrew Parsons wraz z pierwszym Prezydentem światowego ruchu paraolimpijskiego Dr. Robertem Steadward’em. Na sali pojawili się zawodnicy i działacze zasłużeni dla rozwoju ruchu paraolimpijskiego na całym świecie – część z nich została uhonorowana paraolimpijskimi medalami.

W trakcie powitania Prezydent IPC odniósł się do historii Komitetu

 – Te 30 lat to czas ogromnego rozwoju, stało się to dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi wielu ludzi, członków IPC, pracowników biura, wolontariuszy, klasyfikatorów, Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, partnerom biznesowym, mediom, moim poprzednikom, którymi byli Sir Philip Craven i Dr. Bob Steadward, a przede wszystkim samym zawodnikom. Osiągnęliśmy więcej, niż ktokolwiek by się spodziewał. Ale to co najbardziej fascynujące, to fakt, że dopiero się rozkręcamy.

Historycznie Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski powstał 22 października 1989 roku w Dusseldorfie. 

Podczas Gali zgromadzeni w Sali Kameha mieli także okazję wysłuchać fragmentów nagrania przekazanych IPC przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Składając gratulacje i życząc kolejnych sukcesów Prezydent podkreślił, że paraolimpijczycy spełniają marzenia o wielkiej, sportowej walce.

– Oni udowadniają, że nic nie jest niemożliwe. Jesteśmy dumni, że Polska jest krajem, w którym idea paraolimpijska znajduje wciąż nowych naśladowców i promotorów, a polscy paraolimpijczycy, startując w igrzyskach paraolimpijskich już od 1972 roku zdobyli łącznie w letnich i zimowych zawodach 774 medale!

Prezydent Andrzej Duda nie był jedynym Polakiem, który złożył życzenia z okazji urodzin IPC. Na fanpage’u Paralympic Games opublikowano także gratulacje Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki oraz paraolimpijek, wybitnych osobowości polskiego sportu – Natalii Partyki oraz Katarzyny Rogowiec.

Kluczowym momentem wieczoru poprzedzonym wspomnieniami dotyczącymi historii IPC było wręczenie Paraolimpijskich Medali – najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Pośmiertnie otrzymał go Jose Luis Campo, wieloletni Prezydent Amerykańskiego Komitetu Paraolimpijskiego zmarły w październiku 2017 roku. Prezydent IPC Andrew Parsons nie krył łez i wzruszenia przekazując medal żonie i synowi zmarłego.

Istotnym elementem obchodów 30-lecia było podpisanie podczas konferencji IPC porozumienia z ONZ dotyczącego kampanii na rzecz realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju. Hasło IPC „Change starts with sport” – „Zmiana zaczyna się od sportu” doskonale wpisuje się w misję działań zarówno ONZ jak i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Z kolei podczas Zjazdu Generalnego IPC, które trwało do niedzieli zaprezentowano postanowienia wypracowane w ciągu ostatniego półtora roku dotyczące przyszłości organizacji.

Podczas wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia IPC w Bonn Polskę reprezentowali Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Romuald Schmidt, członek zarządu PKPar oraz Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzeczniczka prasowa PKPar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal nieolimpijskie.pl redagowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową we Wrocławiu i finansowany ze środków Modern Sport Foundation
MS Foundation WSH Wroclaw

Partnerem portalu nieolimpijskie.pl jest:
Bissole